Найчастіші запитання
Які підстави для повернення 1% від вартості житла
Закон передбачає звільнення від сплати 1% збору

У відповідності до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 15-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 «Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло вперше.

Тому, якщо ви придбаваєте житло вперше, то ви звільнення від сплати збору взагалі.
Чому нотаріуси вимагають при посвідченні угоди показати платіжне доручення на сплату 1% збору?
В Україні відсутній механізми перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість, а з іншого боку законодавство зобов'язує нотаріусів посвідчувати договори купівлі-продажу виключно при наявності квитанції про оплату збору.

Тому, покупець придбаваючи житло вперше все рівно сплачує 1% від вартості житла до пенсійного фонду та надає таку квитанцію нотаріусу для завершення угоди і внесення відповідних змін до державних реєстрів.

Виходить замкнене коло, але вихід є! - повернення такої оплати через суд
Чому повернення проходить через суд?
На сьогоднішній день сформувалась єдина судова практика розгляду аналогічних спорів. Лише за 2019 рік адміністративними судами по всій Україні було винесено понад 1600 на рішень, з яких майже 490 рішень по житлу придбаному в м. Києві. Всі рішення винесені на користь покупця. Ось це і є сформована практика, за якою покупець звертається до адміністративного суду із позовом до Пенсійного фонду України.

В рішеннях суд зазначає серед іншого таке:
«неможливість Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами».

Тому, якщо у вас залишилась квитанція про оплату збору і ви придбали житло протягом останніх трьох років – не зволікайте, захищайте свої права через суд.
А я вам в цьому допоможу.
Де можна побачити приклади таких судових рішень?
З текстами судових рішень ви можете ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/
Така база судових рішень є відкритою і загальнодоступною.

Серед відомих судових рішень, які розглядав суд вищої інстанції по нашій категорії спорів є такі як:

постанови Верховного Суду від 21.08.2018 (справа № 819/657/17), від 20.03.2018 (справа № 819/1249/17), від 19.06.2018 (справа № 819/1554/16).


Чому Пенсійний фонд просто не поверне мої помилково сплачені гроші?
В Україні відсутній механізм перевірки чи придбано житло вперше чи ні, а тому на перший лист в ланцюжку обміну документів з державними органами, ми отримуємо відмову від Пенсійного фонду України, де так і зазначено про те, що відсутня база чи реєстр, який би дав можливість перевірити інформацію про придбання житла.
А от отримавши рішення суду фонд його виконує та знімає з себе відповідальність за таку перевірку інформації.
Така інформація про вперше придбане житло стає фактом, який встановлено судом.
Які документи від мене необхідні вам для складення листів і подачі позову в суд?
Набір самий мінімальний. В першу чергу - вірні і точні відповіді в опитувальнику за посиланням тут, а також скановані копії ваших двох документів:
1. договір купівлі-продажу житла;
2. квитанція про сплату 1% від вартості житла.
По суті, мені від вас треба заповнену анкету і два файли. Все іншу інформацію я знайду із реєстру або із сканованих документів.


Що таке договір на правову допомогу і для чого його підписувати?
Я є адвокаткою і маю відповідне свідоцтво адвоката та можу представляти ваші інтереси як перед різними державними органами, так і в суді. Це називається здійснення адвокатської діяльності і саме для такої діяльності ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено укладання договору про надання правової допомоги.
Оскільки пакет "Оплата наперед" та "Оплата по факту" передбачають те, що я буду здійснювати ваше представництво у всіх органах і судах, то саме для цього ми підписуємо такий договір.
Яка різниця в підписанні договору в електронній чи паперовій формі? Чому за паперову форму треба платити більше?
https://cutt.ly/MpSmfgjЯ розумію ваше питання, бо якщо щось вартує дорожче, то можливо воно краще.
Але не в нашому випадку.
Юридично і практично на сьогоднішній день не має різниці в якій формі укладений договір в паперовій чи електронній. Пенсійний фонд, суди та органи казначейства приймають договір про надання правової допомоги в обох формах.
Різниця лише в тому, що для укладання паперового договору необхідно затратити час на підписання, відправку, отримання зворотньо, що позначається на як на моєму часі, який також коштує, так і на вашому часі та зусиллях, а також додаткових поштових витратах. Саме тому така опція коштує дорожче, а не тому, що вона краща.
Я би сказала, що вона гірша.
Я намагаюсь зробити для вас зручний і простий сервіс на який би ви не витрачали багато коштів, а тому я вам наполегливо раджу підписувати зі мною договір в електронній формі через сервіс електронного документообігу "Вчасно".
Для підписання договору в електронній формі вам лише необхідно мати ЕЦП/КЕП (електронний цифровий підпис). Якщо у вас його не має, то ось відео, як можна отримати ЕЦП онлайн в Приват банку
Якщо у вас не має картки Приват банку та не має інших ЕЦП/КЕП, тоді ми змушені будемо підписувати такий договір на папері.
Але я вірю, що у вас вийде отримати ЕЦП/КЕП, або ви вже є щасливим власником такого.
Ви пропонуєте повернути гроші по договору на правову допомогу. Який механізм повернення?
Як написано вище, сума по договору про надання правової допомоги - це і є сума, яка ви мені заплатите або до початку нашої взаємодії (пакет "Оплата наперед") або вже по факту надходження коштів на ваш рахунок (пакет "Оплата по факту").
В процесуальних кодексах (в нашому випадку це ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України) існують норми відповідно до яких позивач має право просити суд при винесенні рішенні крім основної вимоги (стягнення боргу, зобов'язання вчинити дії) стягувати з винної сторони і ще понесені затрати (судовий збір, витрати на юриста, відряження до суду і т.д.).
Судовий збір відшкодовується завжди, тобто суддя зазначає в судовому рішенні про необхідність сплатити винною стороною на користь позивача суму судового збору.
А от інші витрати суд не завжди задовільняє. В Україні не має сформованої судової практики, а тому я не можу вам гарантувати те, що суд зазначить в винесеному рішенні, що винна сторона відшкодує вам витрати на адвоката (оплата моїх послуг).

Можу сказати лише, що при оплаті наперед вартості послуг моїх, тобто при наданні суду доказів фактичної оплати (квитанція про оплату, чек, виписка з рахунку), ймовірність внесення в рішення суду таких затрат значно вища ніж при оплаті після судових засідань.
Тому, я би радила вам обираючи пакет "Оплата наперед" додати ще таку опцію та спробувати вернути через судове рішення такі кошти.
А от в випадку пакету "Оплата по факту" така ймовірність значно нижча, але і тут варто спробувати.

Щодо самого механізму, то він такий:
1. під час підготовки позову я зазначаю в тексті заяви про додатково понесені вами витрати на юридичну допомогу;
2. суд розглядає подані документи і задовільняє повністю, частково (якусь частину) або взагалі може відмовити (я не гарантую яку саме суму суд може зазначити);
3. якщо суд задовільнив вимоги про відшкодування витрати на юридичну допомогу, то в рішенні має бути про це зазначено;
4. після того, як суд виносить рішення та закінчуються строки на оскарження в апеляцію, суд видає виконавчі документи на виконання свого рішення;
5. з цими документами звертаємось до органів казначейства, які й перераховують на ваш рахунок суму коштів, яка зазначена в рішенні суду.

Для мене формування додаткових документів - це затрати часу, а тому і ціна послуг зростає.
Для вас же це можливість використати свої права на всі 100%. Ви витрачаєте лише свій час на пасивне очікування.


ФОП Михаленко Л.С.
РНОКПП 2916812125
тел.: +380950910803
e-mail: maetepravo@gmail.com